Pojďte si hrát. Jak? No přece všímavě!

by | 19. Apr 2020 | Mindfulness

Dnešním hostem je Jiří Bréda z Mise HERo a spolu s ním si ukážeme několik způsobů, jak se i vy můžete rozvíjet pomocí hraní her. Nejdřív si povíme, proč je pro nás hraní dobré a proč je přirozenou součástí našeho života. Jako další si představíme pojem gamifikace, který se v poslední době stal módní vlnou. Hlavně si zde ale ukážeme tři skvělé hry, které můžeme využívat klidně každý den. Konkrétně to bude Imaginační hra, Hra na hrdiny a Všímavá hra.

Už se těšíte?Tak jdeme na to.

PROČ JE DOBRÉ SI HRÁT

Mládě každého tvora si hraje. Proč? Učí se. Právě hra je skvělým prostředkem k získávání nových dovedností a zkušeností. Jak se hra liší od klasického učení? Hra je zábava, která probíhá v bezpečném prostředí. Při hře o nic nejde, takže můžete jenom získat.

Vzpomeňte si na malého lvíčka, který se bezstarostně kočkuje se svým sourozencem. Matka je pozoruje zpovzdálí. O nic nejde. Jen si hrají. Možná to tak na první pohled vypadá, ale ve skutečnosti se děje mnohem víc. Oni se učí přežít, bojovat. Nikdo neříkal, že učení nemůže být i zábava.

ZNÁTE POJEM GAMIFIKACE?

Gamifikace je využívání prvků herního designu i v neherním kontextu. – To znamená, že se herní prvky používají například pro větší zapojení zákazníka, zvýšení organizační produktivity, při náboru nových zaměstnanců, jejich ohodnocení, poznání sebe sama i druhých a hlavně také při učení!

IMAGINAČNÍ HRA

Něco lehkého na zahřátí. Budete potřebovat balíček nějakých karet se zajímavými obrázky. Třeba my jsme na přednášce měli (DixIt). Vhodné můžou být ale třeba i tarotové karty. Prostě co máte zrovna po ruce. Tuhle hru můžete hrát sami, ale určitě doporučuji zahrát si radši ve skupině. Celá hra bude daleko zajímavější a zábavnější. Uvidíte sami.

Když máte všechno připravené, tak si vezměte dvě karty. Ještě se na ně ale nedívejte. První vybraná karta bude představovat nějaký problém, který zrovna máte. Nepřemýšlejte o odpovědi. Správná odpověď přijde sama v první vteřině. Nic nepromýšlejte. První myšlenka je ta správná. Stejná pravidla platí i pro druhou kartu. Jen tentokrát karta nepředstavuje problém, ale jeho řešení. Zase kartu otočte a chytněte první myšlenku.

Na první mojí kartě byli 2 milenci nad šachovnicí. Druhou byla ruka, vyčnívající nad hladinu oceánu a držící přitom pochodeň. Jako problém mi hned naskočilo, že „láska je hra.“ A řešení? „Stačí jiskra.“ Samozřejmě pak připlouvaly i další myšlenky. „Láska je hra, kterou nikdo nevyhraje. Ale dokud neuhasne plamen…“ U nás ve skupině měli nějací lidé stejné karty, význam jim ale každý připsal naprosto odlišný. Překvapivé?

Emoce a podvědomí jsou daleko rychlejší než naše vědomí. Naše interpretace o nás totiž hodně vypovídá. To k nám mluví naše podvědomí. My už ho akorát neslyšíme. Na někoho křičí ze snů. Ale my ho neslyšíme, přestože je daleko rychlejší než logický mozek. Ukazuje nám, kde leží zakopaný pes. Co jste při téhle hře cítili? Co jste zažili? Podělte se s ostatními o svoje příběhy a svoje pocity.

“Velké činy velkých lidí nebývají výsledkem jejich velkých schopností, nýbrž obratnosti, s jakou dovedli uplatnit ty malé.” – Francois de la Rochefoucauld

HRAJEME SI NA HRDINY

Udělejte si skupinku lidí. Pět osob bude ideální. Můžete, ale nemusíte se znát. Váš úkol je prostý. Udělejte dobrý skutek. Dejte si 5 minut na přípravu, a pak asi 15 minut na realizaci. Hrajte si! Buďte kreativní. O nic vážného přece nejde. Můžete něco vykonat online nebo přímo na místě. Když dáte hlavy dohromady, tak určitě na něco přijdete.

Naše skupinka pojala hrdinský čin hravě, a navíc jsme nezůstali jen u jednoho! Jako první jsme se rozhodli zavolat našim rodičům a říct jim, jak nám na nich záleží. Byl to super nápad. Ale dva z pěti jsme se nedovolali, tak jsme napsali alespoň smsku. Však oni si to přečtou. Druhým činem bylo vyrobit děkovný lísteček Jirkovi za super přednášku. Naše snažení můžete zhodnotit hned jak dočtete tuhle větu.

Inspiraci k malým hrdinským činům můžete načerpat i z jednoho videa z TEDu.

Teď si asi říkáte, že je to naprostá blbost. Chyba! Jen v čase plnění úkolu o přednášce jsme dohromady udělali desítky dobrých skutků. Jedna skupina pomohla pár náhodným lidem s projektem, se kterým si nevěděli rady. Jiní vytvořili událost, na které se za měsíc máme všichni sejít a užít si pořádnou zábavu. Další zase natočili skvělé video pro svého nemocného kolegu. Kolik dobra se dá udělat v tak krátkém čase jako je 20 minut…

HRAJEME SI VŠÍMAVĚ

A nejjednodušší hra nakonec. Vezměte si dva lístečky. Barvu i velikost nechám na vás. Je to úplně jedno. Teď si vyberte 2 lidi, kteří jsou vaši známí, nebo třeba kolegové a které za něco obdivujete. Nevybírejte si ale svého nejlepšího kamaráda nebo partnera, to by bylo moc lehké. Přínosnější pro vás bude někdo jiný. Ještě jednou se zamyslete nad tím, proč jste vybrali právě je? Za co je obdivujete? Za co si jich vážíte? A teď to na ty lístečky pěkně všechno napište. Použijte vlastní lísteček pro každou osobu. Poslední krok je nejzajímavější. Předejte lísteček tomu, o kom jste ho psali.

Takhle vypadal jeden z mých lístečků. Druhý jsem hned po přednášce předala. Měla jsem u toho docela zvláštní pocity. Asi nemám úplně ve zvyku spontánně oceňovat lidi. Je to ale velká škoda. Zjišťujte a zkoumejte, co se při hraní těchto her vynořuje. Jestli máte strach, tak se zkuste zamyslet. Jak byste se cítili vy, kdyby vám někdo jen tak dal podobný vzkaz? Dobrý pocit, ne? Tak ho pěkně jděte předat.

ŽE BY NĚJAKÉ SHRNUTÍ?

Hraní vám může pomoci spojit se svým nitrem. Nebudu na vás rozjíždět žádné ezo věci. Všichni víme, že máme nějaká přání, touhy, hodnoty, pocity. Jenže příliš často se s nimi nedokážeme spojit. Děláme věci, které jdou proti našim hodnotám. Věci, které si nepřejeme nebo nechceme. Jsme málo napojeni na svoje nitro. A právě to byste si měli z těchto cvičení měli odnést. S dětskou zvědavostí se zamýšlejte nad svými pocity při předávání lístečku, při provádění hrdinských činů i vizualizaci. Díky gamifikaci máme možnost se spojit nejen se sebou, ale i s ostatními. Když dokážeme vnímat svoje pocity a potřeby, pak lépe vnímáme i pocity a potřeby ostatních. Jsme také schopni je lépe ocenit. V konečném důsledku jsme dokonce i oblíbenější, protože každý se cítí dobře, když je uznávaný.

Chtěli byste na vlastní oči vidět, jak takové hraní vypadá v praxi? Pak máte štěstí! Záznam z přednášky pro Vás pečlivě připravujeme pro sekci Videa. Těšte se 😉

Podobné články